Koloryzacja DIY – poradnik. Co w głowie, to i na! Chcesz samodzielnie pofarbować włosy?Sprawdź, jak się do tego przygotować.

Kiedy chcesz mienić coś w swoim wyglądzie, z reguły pada – farba – na włosy. Skoro do salonu fryzjerskiego nie możesz wybrać się, kiedy dusza zapragnie, to trzeba radzić sobie samej! Efekt błyskawiczny, ale czy PRO? Nie zawsze, niestety. Znasz to uczucie, kiedy zamiast opadającej szczęki z zachwytu, opadają ręce – z rozpaczy? KOSZMAR, ale na szczęście można mu zapobiec.

Profesjonalne farby do włosów - w domu, zawsze pod ręką!

Decyzja podjęta, klamka zapadła: farbujesz włosy. SAMODZIELNIE. Zanim zaczniesz zastanawiać się jak to zrobić, by nie zrujnować swoich naturalnie pięknych włosów, najpierw pomyśl CZYM.

Jaką farbę do włosów wybrać?

 1. Farba drogeryjna czy profesjonalna?
 2. Farba trwała, półtrwała czy tymczasowa?
 3. Farba do włosów pasująca do karnacji i koloru oczu.

1.    Farba drogeryjna czy profesjonalna?

Włosy koloryzowane za pomocą farby dostępnej w pierwszym-lepszym sklepie (niekoniecznie kosmetycznym) mogą nie przeżyć intensywnych zabiegów stylizacyjnych, którym poddajesz je na co dzień. Między innymi: suszenia gorącym powietrzem, prostowania czy kręcenia loków przy pomocy prostownicy.

Pół biedy, jeśli możesz z nich zrezygnować.

Co jednak w sytuacji, kiedy absolutnie nie chcesz tego zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej jakości profesjonalne farby do włosów. Z ich pomocą zmienisz swoje włosy nie do poznania –nikt nie pozna, że zaoszczędziłaś na wizycie u fryzjera!

Z jednej strony przepięknie koloryzują włosy. Z drugiej zapewniają im ultraochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami już PO farbowaniu. To szczególnie ważne, jeśli przywykłaś do suszenia włosów gorącym powietrzem czy codziennego używania prostownicy. Przykłady?

W By Fama Professional obniżono ilość szkodliwego amoniaku na rzecz mikropigmentów, które tak samo dobrze, a przy tym ostrożnie wnikają w strukturę włosa nie uszkadzając jej. W rezultacie Twoje włosy pokrywa przepiękny głęboki kolor o intensywnym połysku, który nie blaknie pomimo upływu czasu.

Formuła farb została wzbogacona o naturalne składniki, które silnie chronią włosy już w trakcie koloryzacji (m.in.):

 • wosk pszczeli (silnie regeneruje i odżywia włosy, zwiększa ich elastyczność),
 • ekstrakt z kokosa (nawilża włosy, nadaje połysk, zapobiega elektryzowaniu),
 • olejek rycynowy (odbudowuje keratynę - naturalny budulec włosa, wygładza włosy).

Z kolei w Alfaparf opracowano technologię koloryzacji z wykorzystaniem kwasu hialuronowego:

 • silnie nawilża włosy od wewnątrz,
 • pozwala na równomierne rozprowadzenie koloru na całej długości włosów,
 • zapewnia lepsze przyleganie farby do włókien włosów (jednolity, intensywny kolor),
 • uodparnia włosy na uszkodzenia mechaniczne (wysoką temperaturę, stylizację).

CUBE 3D TECH” umożliwia jednoczesną koloryzację, odżywienie i ochronę każdego rodzaju włosów. Nawet z natury słabych czy łamliwych. Mieszane pigmenty nie utleniają się; przenikają (przy niewielkim rozchyleniu łusek) maksymalnie głęboko do wnętrza włosów i dopiero tam łączą się w większe cząsteczki.

Efekt? Twoje włosy idealnie pokrywa intensywny, a przy tym wielowymiarowy kolor, co jest zasługą naturalnych refleksów.

2.    Farba trwała, półtrwała czy tymczasowa?

Oczywiście, to zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

·       farba trwała – chcesz zmienić swój wygląd na dłużej

Permanentna; utrzymuje się na włosach najdłużej od 6 do nawet 8 tygodni. Intensywny pigment zapobiega szybkiemu wypłukiwaniu się koloru. Nawet po kilkudziesięciu kąpielach w szamponie wygląda jak świeżo nałożony.

·       farba półtrwała – chcesz zmienić swój wygląd, ale nie przyzwyczajać się do niego

Pół-permanentna; utrzymuje się do 12 myć. Nie zawiera amoniaku, przez co nie przenika do struktury włosów. Nie tyle zmienia ich kolor, ile przede wszystkim pogłębia (maksymalnie o 2 tony) naturalny odcień.

·       farba tymczasowa - chcesz tylko sprawdzić, jak wyglądasz w farbowanych włosach

Utrzymuje się z reguły do pierwszego mycia. Dzieje się tak, ponieważ nie zawiera amoniaku ani utleniaczy – utrzymuje się jedynie na powierzchni włosów.

3.    Farba do włosów pasująca do karnacji i koloru oczu.

 • brąz: cera oliwkowa; oczy piwne lub brązowe,
 • czerń: cera porcelanowa; oczy niebieskie, zielone lub brązowe,
 • blond (ciepłe odcienie): cera „złocista”; oczy piwne lub brązowe,
 • miedziane i rude odcienie czerwieni: cera jasna; oczy zielone lub niebieskie,
 • blond (chłodne odcienie): cera jasna, delikatnie zaróżowiona; oczy niebieskie.

Wybieranie koloru farby do włosów na podstawie zdjęcia modelki widniejącego na opakowaniu brzmi co najmniej kiepsko. Bywa, niestety często, że też tak wychodzi.Pamiętaj więc, by zawsze niezależnie od tego, czy farbujesz włosy po raz pierwszy czy kolejny – ZAWSZE – wybierać kolor farby z palety dedykowanej Twojej karnacji czy odpowiadającej kolorowi oczu.

Przygotowanie włosów do farbowania w domu

 1. w dniu koloryzacji nie myj włosów,
 2. nałóż preparat przed koloryzacją.

Nie warto myć włosów tuż przed koloryzacją.Lekko przetłuszczona skóra głowy produkuje większą ilość sebum, które naturalnie osłaniawłosy przed agresywnym działaniem farby. Porządną kąpiel urządź kosmykom nieco wcześniej – dzień przed farbowaniem.

Wykorzystaj szampon oczyszczający.Zarazem delikatnie i skutecznie usuwa zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem (kurz, pył), a także pozostałości po preparatach do stylizacji. Włosy są odświeżone, nieobciążone – bardzo dobrze przygotowane do zabiegów fryzjerskich.

Samo farbowanie włosów w domu jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, kiedy stosujesz preparaty przed koloryzacją. Przeznaczone do stosowania na skórę głowy (nie włosy):

 • zapobiegają kontaktowi farby ze skórą,
 • chronią naskórek przed plamami z farby,
 • niwelują skutki reakcji alergicznych (podrażnień).

Kosmetyki tego typu warto mieć pod ręką, jeśli nie zawsze lub rzadko czytasz ulotkę dołączoną do opakowania farby. To głupi błąd, ale jeśli stał się Twoim nawykiem, to przynajmniej dbaj o odpowiednie zabezpieczenie włosów przed ewentualnymi (prawdopodobnymi…) skutkami ubocznymi. Ale o tym za moment.

Niektóre z kosmetyków do stosowania przed koloryzacją można dodać bezpośrednio do mieszanki farby i utleniacza, by skrócić czas potrzebny do pełnego pokrycia włosów przez farbę. Nawet o 2/3! Jeśli nie należysz do ludzi cierpliwych, koniecznie przetestuj olejek skracający proces koloryzacji.

Koloryzacja włosów w domu DIY

Kiedy już wiesz, jaką farbą farbować włosy, czas przekuć chęci na efekty.W opakowaniu każdej farby znajdziesz bardzo dokładną instrukcję, gdzie rozpisane jest w punktach jak poprawnie wykonać koloryzację włosów.

Przeczytaj ją i przestrzegaj zaleceń, ilekroć decydujesz się na zmianę koloru włosówczy maskowanie odrostów. Żadna - nawet najlepsza na świecie farba - nie zadziała, jak powinna, jeśli będziesz używała jej niezgodnie ze wskazówkami od producenta!

Jak bardzo oczekiwania mogą różnić się od rzeczywistości?

Obok płomiennorudej Scarlett Johansson postaw Meridę Waleczną. TAK BARDZO.

Farbowanie włosów - najczęściej popełniane błędy

 • ignorowanie instrukcji,
 • pomijanie próby uczuleniowej,
 • niedokładne odmierzenie składników koloryzujących.

Cuda się zdarzają, ale nie warto na nich polegać. Jeśli pomimo niewiedzy zdołałaś prawidłowo zafarbować włosy iuzyskaćwymarzony kolor czupryny, to nie znaczy, że następnym razem pójdzie równie gładko.

Może okazać się, że nieprawidłowo przygotowana farba zrujnuje wygląd, kondycję Twoich włosów i…finansów. O ile z podrażnioną skórą głowy można sobie poradzić, o tyle doprowadzenie włosów do ładu po nieudanej koloryzacji to czasochłonne zajęcie jedynie dla profesjonalisty.A pierwotny plan zakładał, że nie będziesz potrzebowała jego pomocy, prawda?

Farbowanie włosów w domu nie jest skomplikowaną czynnością, ale jeśli ma przynieść oczekiwany rezultat, powinnaś kierować się naszymi wskazówkami. Wówczas włos Ci z głowy nie spadnie – w trakcie ani po koloryzacji. Zmieni wygląd, będzie pięknie ufarbowany, ale zachowa nienaganną kondycję.